niedziela, 28 maja 2017

Problem światła w architekturze

O świetle:


Nie jest ważna ilość światła, ale jakość światła. Współcześnie domy projektuje się tak, że światło wpada chaotycznie z wielu kierunków. Przykładem dobrej "aranżacji" oświetlenia jest dom Philipa c. Johansona w New Canaan. Projekt domu opiera się na oszklonym ze wszystkich stron prostokącie, ale ilość światła, które wpada można regulować. Mistrzami w oświetleniu domów byli Holendrzy, którzy ze względu na klimat większość czasu spędzali w domu. Stworzyli oni piękne oświetlenie w domu, dzięki skutecznym systemie rozstawienia dużych okien. Otwory, przed które wpadało światło były często umiejscowione na górze lub z boku ściany i płynnie wpuszczały promienie słońca do wnętrza. Zabiegi Holendrów możemy podziwiać na obrazach Jana Vermeera i Pietera van Hooch'a.

"Mniej lub bardziej skoncentrowane światło - czyli światło z jednego lub więcej źródeł, padające w tym samym kierunku - najlepiej eksponuje formę i fakturę."



Frank Lloyd Wright:


- ściany i ścianki działowe w jego domach nie dochodzą do sufitu, dzięki czemu u góry zostaje wolna przestrzeń, przez które wpada dodatkowe światło.
- cienie w jego wnętrzach rozjaśniają fotograficznie długie, nisko położone okna.
- efekt mroku nadaje poprzez: szorstkie i chropowate efekty, boniowany kamień,niepolerowane drewno, gołe mury i grube dywany.

Dobre przykłady oświetleniaw architekturze:


- Panteon, Rzym
- Kościół w Ronchamp, Le Corbusier, Francja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz